Dobór drewna w domach z drewna

list Kategoria: informacje

Stawiając domki drewniane, trzeba być w pełni świadomym tego, że od właściwego wyboru drewna w dużej mierze uzależniony jest sukces całej inwestycji. Sukces, czyli trwałość, niezawodność oraz estetyka postawionego domku. Oczywiście kluczowa jest tutaj jakość drewna, która musi być zachowana bez względu na to, czy drewno zostanie później osłonięte w całości, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji domów szkieletowych, czy pozostanie warstwą wierzchnią. Wybierając drewno my zawsze stawiamy na drewno pierwszej klasy. Wybieramy jedynie drewno czterostronnie strugane, które posiada sfazowane krawędzie, co przekłada się na estetykę oraz praktyczność. Poza tym w naszych materiałach nie znajdą Państwo drewna, którego wilgoć przekroczyłaby 19%. Jeśli chodzi o jakość – nie idziemy na kompromisy. Drewno musi być idealne. Abyśmy je wybrali, musi być wolne od jakichkolwiek śladów obecności grzybów, pleśni a także owadów.

Poza tym my wiemy, że znajomość poszczególnych gatunków drewna a także warunków jego suszenia, przechowywania, czy impregnowania powinna być w każdej firmie doskonała. Drewno jest bowiem materiałem niezwykle specyficznym. Jego szlachetność niewątpliwie fascynuje. Ale z drugiej strony sprawia, że trzeba być tu niezwykle precyzyjnym. Przy wyborze drewna niezwykle ważna jest staranność. Gdy jej zabraknie, nietrudno o popełnienie błędu, który niestety później przysparza wiele problemów.

Wybierając drewno, które zostanie później zastosowane w budowie, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze drewno musi być odpowiednio wysuszone. Odpowiednio, czyli jak? Najlepszą metodą jest metoda naturalna. I tak, jak w przypadku dobrego wina, im dłuższe sezonowanie, tym lepiej. Warto dodać, że drewno suszone w ten sposób układane jest w stos. Pomiędzy poszczególnymi warstwami umieszczane są specjalne przekładki, które zapewniają cyrkulację powietrza, dzięki której suszenie jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Oczywiście o tym, ile czasu drewno powinno być sezonowane, decyduje przede wszystkim jego grubość. Drugim czynnikiem jest temperatura otoczenia. Drewno suszone w warunkach naturalnych jest w praktyce wymiarowo stabilne i, co równie ważne, odporne na odkształcenia.

Mówiąc o suszeniu, należy powiedzieć także o metodzie komorowej. Również ta metoda ma swoje zalety. Jeśli drewno zostanie poddane suszeniu w wysokiej temperaturze, to nie tylko doskonale się wysuszy, ale także zostanie uwolnione od czynników chorobotwórczych. Jeśli wybieramy drewno suszone w ten sposób, sprawdzamy czy temperatura suszenia oscylowała w granicach 60ᵒ C. Wtedy mamy pewność, że wybraliśmy najlepiej.

Po drugie, drewno musi być w odpowiedni sposób zaimpregnowane. W tym miejscu należy dodać, że nie każde drewno musi być poddane impregnacji, aby zagwarantować trwałość. Impregnacji nie poddaje się na przykład drewna suszonego komorowo. Ale, jeśli stawiamy na przykład dom z bali i używamy do tego drewna zielonego, czyli takiego, które nie zostało poddane procesowi suszenia, wówczas proces impregnacji będzie niezwykle ważny. Tu kluczowy staje się po pierwsze rodzaj impregnatu, a po drugie technika. Jeśli mówimy o rodzajach impregnatów, to musimy powiedzieć, że przeważają tutaj impregnaty chroniące przed ingerencją owadów oraz korozją biologiczną. Obok nich występują także impregnaty, które w swoim składzie mają także fungicydy, które tworzą warstwę ogniochronną. Przechodząc do technik impregnowania należy powiedzieć, że możemy wymienić właściwie trzy jego rodzaje. Pierwszą i jednocześnie najskuteczniejszą techniką jest tak zwana technika ciśnieniowa. Podczas niej drewno wsadzane jest do specjalnego pojemnika lub komory, gdzie do jego wnętrza za pomocą ciśnienia zostają wtłoczone preparaty chemiczne. Skuteczność tej metody opiera się przede wszystkim na bardzo głębokim wprowadzeniu czynników chemicznych. A im głębiej, tym impregnacja skuteczniejsza. Pozostałe techniki są wszystkim doskonale znane i obejmują natrysk przy pomocy opryskiwacza ogrodowego oraz impregnowanie zwykłym pędzlem.

No i oczywiście drewno musi być optymalnie dobrane pod względem zadań, jakie przyjdzie mu spełniać. I nie chodzi tutaj tylko o gatunki, ale także o sortyment drewna. Podczas budowy domków drewnianych używane są bowiem różne sortymenty, zaczynając od desek, poprzez łaty aż po belki. Używane są także materiały pochodne, takie jak płyty wiórowe czy pilśniowe. Trzeba jednak znać dokładnie ich właściwości a także techniki tworzenia. Bo na przykład, jeśli do sklejenia masy zostanie użyty klej z dodatkiem melaminy bądź fenolu, to wówczas uzyskamy nie tylko element wytrzymałościowy, ale także wodoodporny.

Wybierając drewno, które ma zostać użyte do budowy domu, trzeba zwrócić także uwagę na jego podstawowe właściwości mechaniczne, takie jak wytrzymałość na zginanie, ściskanie, czy rozciąganie.

I ostatni już element- gatunek drewna. Każdy gatunek ma bowiem swoje specyficzne właściwości. Niektóre są miękkie i łatwe w obróbce, ale uwielbiane jednocześnie przez owady. Inne są twarde, ale za to bardzo odporne, przy czym niektóre także na wodę i dlatego bez problemu mogą być stosowane przy konstrukcjach, które pod wodą będą znajdować się cały czas.

Wybór drewna jest niezwykle ważnym elementem podczas budowy domków drewnianych. Dlatego dokonywać go powinny wyłącznie osoby, które rzeczywiście znają się na jego kluczowych parametrach i właściwościach. Oczywiście ostateczny wybór zawsze należy do klienta. Zadaniem fachowca jest jednak przedstawienie klientowi wszystkich wariantów, nakreślając jednocześnie plusy i minusy każdego z nich i zaproponowanie rozwiązań optymalnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień