Oświetlenie na działce

Własna działka to marzenie wielu z nas. To właśnie ona staje się dla nas ucieczką od szarej rzeczywistości, miejscem wypoczynku, odreagowania od codziennych stresów. I dlatego też jej zakup często wiąże się z kwestią postawienia domku, w którym będzie można spędzić nawet całą noc. To z kolei pociąga za sobą obowiązek organizacji oświetlenia, bez którego przecież wieczorem czy w nocy zwyczajnie będziemy błądzić po naszej działce, jak dzieci we mgle.

 

Jakie oświetlenie wybrać? Które będzie dla nas optymalne, zarówno pod względem finansowym, jak i estetycznym? Właściwie do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest poprowadzenie tradycyjnej energii elektrycznej. Ta jednak wymaga dodatkowych prac związanych z pociągnięciem okablowania, załatwiania licznych formalności w zakresie pozyskania stosownych pozwoleń. Jeśli nie mamy na to czasu, ani ochoty, zawsze możemy zdecydować się na rozwiązanie alternatywne, czyli wykorzystanie energii słonecznej.

 

Jeśli chcielibyśmy móc wykorzystać energię słoneczną na własnej działce, wówczas najlepszym sposobem jest montaż baterii słonecznych. Jeszcze do niedawna traktowane, jako drogi produkt proekologiczny, dzisiaj baterie słoneczne stały się tańsza alternatywą. Tańszą, dzięki temu, że ciągłe udoskonalanie paneli fotowoltaicznych, obniżyło znacznie ich cenę. Jak działa taka bateria? Mówiąc najprościej, bateria pochłania promieniowanie słoneczne, które zostaje zamienione następnie na energie elektryczną. Z czego się składa? Bateria taka składa się ze specjalnych ogniw fotowoltaicznych. Ich ilość może być różna. To od ich ilości oraz wielkości w głównej mierze zależy wielkość prądu oraz pozyskanego napięcia.

 

A jak wybrać baterię? Wybór baterii w dużej mierze uzależniony jest od naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli potrzebujemy jej niewiele, właściwie tylko po to, by oświetlić naszą działkę, wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie bateria wytwarzająca napięcie wysokości 12 V. Eksperci z branży oświetleniowej podkreślają, że jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, gdyż w eksploatacji bateria taka jest po prostu tania.

 

A co jeśli zależy nam na prądzie zmiennym, który pozwoli nam na podłączenie urządzeń elektrycznych? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii, w której zestaw ogniw fotowoltaicznych wyposażony jest w przetwornicę prądu.

 

Kolejną kwestią jest oświetlenie samego domku. Aby móc zaoszczędzić zgromadzony przez baterię słoneczną prąd, warto skorzystać z żarówek typu LED. Ogólnie bowiem przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych zalecane jest stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Żarówki LED co prawda nie zagwarantują nam jasności takiej, jak żarówki żarnikowe, ale za to zużyją znacznie mniej energii.

 

Jeśli oświetlenie dobierzemy odpowiednio do naszego ogrodu, zapewnimy mu nie tylko potrzebną porcję światła, ale także nadamy mu głębię. Oświetlenie takie możemy zamontować na przykład za pomocą kinkietów. Im wyżej je umieścimy, tym piękniejszy efekt dadzą padające promienie. Pięknie prezentują się także lampy wbijane w ziemię. Oczywiście o tym, jakie wybierzemy oświetlenie w dużej mierze decydować będzie wielkość naszej działki. Możemy także dać się ponieść szaleństwu i na przykład dodatkowo oświetlić oczko wodne, fontannę, czy inny element dekoracyjny, jeśli oczywiście takie posiadamy.